header bglogo rochelogo

Cukrovka, alebo odborne diabetes mellitus, je celoživotné ochorenie, ktoré je spôsobené poruchou, pri ktorej telo nie je schopné správne spracovať glukózu a udržiavať hladinu cukru v krvi v určitom rozmedzí z dôvodu nedostatku inzulínu alebo nedostatočného účinku inzulínu. Zodpovednosť za manažment diabetu a dobrú kompenzáciu liečby je na pleciach každého pacienta v spolupráci so svojím lekárom a zdravotnou sestrou v odbornej ambulancii. Spoločnosť Roche Diabetes Care považuje za potrebné uľahčiť pacientom každodenný život s diabetom, keďže pacient je stredom nášho záujmu. Za týmto účelom v tejto sekcii budeme pre Vás pravidelne uverejňovať rôzne typy edukačných materiálov s možnosťou ich stiahnutia.Hyperglykémia

Vedeli ste, že hyperglykémia, t.j. vysoká hladina glukózy (cukru) v krvi, nebolí? Hyperglykémiu sprevádzajú mnohé príznaky, ktoré často pripisujeme počasiu, únave alebo stresu. V skutočnosti telo vydáva signály, že niečo nie je v poriadku. Vysoká koncentrácia glukózy v krvi poškodzuje citlivé štruktúry cievnej steny, spojivového tkaniva, ovplyvňuje rozvoj poškodenia poznávacích a zmyslových procesov v mozgu, a v konečnom dôsledku má na svedomí všetky chronické komplikácie diabetu – poškodenie očí, obličiek, nervov, srdca a aj obávanú diabetickú nohu.

 

Stiahnuť

Hypoglykémia

Klinické príznaky hypoglykémie (t.j. nízka hladina glukózy (cukru) v krvi) sa môžu vyvinúť veľmi rýchlo, obzvlášť u detských pacientov. Viete ich rozoznať? Potenie, tras, bledosť, hlad, búšenie srdca, strach, suchosť, v ústach... Pri objavení sa prvých príznakov hypoglykémie je vhodné zmerať si hladinu glykémie a neriadiť sa len pocitom. Preto je dôležité nosiť glukomer vždy so sebou. Neliečená hypoglykémia môže vyústiť až do poruchy vedomia, hypoglykemickej kómy a smrti. Tieto komplikácie sa našťastie vyskytujú veľmi zriedka a pri dobrej spolupráci s lekárom a pri dodržiavaní pravidiel liečby diabetu sa ich nemusíte obávať.

 

Stiahnuť
 

Chronické komplikácie cukrovky – Nefropatia

Diabetická nefropatia je lekársky termín označujúci ochorenie obličiek, pri ktorom obličky prestanú správne fungovať kvôli poškodeniu obličkových ciev cukrovkou. Pacienta netrápia ani bolesti obličiek či problémy s močením, kým nedosiahne pokročilé štádium. Z tohto dôvodu sú dôležité pravidelné kontroly u diabetológa s kontrolou krvi a moču v laboratóriu jeden až dvakrát ročne. Diabetická choroba obličiek je prítomná u približne 30 až 40 % diabetikov na Slovensku.

 

Stiahnuť

Chronické komplikácie cukrovky – Diabetická neuropatia

Ľudia s diabetom sú vystavení oveľa vyššiemu riziku rozvoja akútnych a chronických komplikácií. Hlavnou príčinou vzniku a rozvoja komplikácií sú trvalo zvýšené hodnoty v krvi (t.j. hyperglykémia). Nedostatočná liečba vedúca k hyperglykémii môže spôsobiť až nervov a krvných ciev, čo sa nazýva diabetická. Pokiaľ máte diabetes mellitus viac ako 10 rokov a ste ako 60 rokov, pravdepodobnosť rozvoja tohto postihnutia je vyššia

 

Stiahnuť
 

Tehotenská cukrovka

Gestačný DM (diabetes mellitus) alebo inak nazývaný tehotenská cukrovka je porucha metabolizmu cukrov (stav zvýšenej hladiny cukru v krvi = hyperglykémia), ktorá vzniká, alebo je zistená prvý raz v priebehu tehotenstva. Ide o najčastejší druh diabetu, s ktorým sa v tehotenstve môžeme stretnúť. V tejto brožúre nájdete viac informácií o tom, ako prebieha tehotenská cukrovka. iabetička a tehotenstvo Pre ženu, ktorá trpí ochorením diabetes 1. alebo 2. typu, je tehotenstvo vážna zmena, a má väčší vplyv na jej zdravotný stav, ako aj na zdravie dieťaťa ako u tehotnej ženy, ktorá netrpí diabetom mellitom (DM). Preto je nevyhnutné dodržiavať základné odporúčania a naplánovať si tehotenstvo 3-6 mesiacov vopred. V tejto brožúre nájdete niekoľko odporúčaní pred graviditou a počas nej.

 

Stiahnuť

Diabetička a tehotenstvo

Pre ženu, ktorá trpí ochorením diabetes 1. alebo 2. typu, je tehotenstvo vážna zmena, a má väčší vplyv na jej zdravotný stav, ako aj na zdravie dieťaťa ako u tehotnej ženy, ktorá netrpí diabetom mellitom (DM). Preto je nevyhnutné dodržiavať základné odporúčania a naplánovať si tehotenstvo 3-6 mesiacov vopred. V tejto brožúre nájdete niekoľko odporúčaní pred graviditou a počas nej.

 

Stiahnuť
 

Základné informácie o cukrovke

Cukrovka, alebo diabetes mellitus, je celoživotné ochorenie, ktoré je spôsobené poruchou, pri ktorej telo nie je schopné správne spracovať glukózu a udržiavať hladinu cukru v krvi (glykémiu) v určitom rozmedzí z dôvodu nedostatku inzulínu alebo nedostatočného účinku inzulínu.
Táto brožúra vám pomôže ujasniť si niektoré z kľúčových tém a poradí vám s každodennou realitou života s diabetom.

 

Stiahnuť

Čo zvyšuje krvný cukor

Vplyv stravy a telesnej aktivity sa u ľudí prejavujú odlišne. Rovnaký druh a rovnaké množstvo jedla môže u každého rozlične ovplyvniť zvýšenie alebo kolísanie hladín glykémie. Podobne je to aj s vplyvom telesnej aktivity. Ak však máme dostatočné informácie, môžeme vzhľadom na požitú potravu a druh telesnej aktivity spolu s meraním glykémie (self-monitoringom) podniknúť potrebné opatrenia k nameraným hodnotám glykémie. Self-monitoring pomáha odhaliť možné riziká, porozumieť vplyvom a prijímať správne rozhodnutia. Neľahký život s diabetom je ľahší vďaka self-monitoringu.

 

Stiahnuť
 

Krátky návod na počítanie sacharidov

Počítanie sachardiov a kontrola životosprávy je jedným z dôležitých krokov úspešnej kontroly a liečby diabetu. Pravidelným počítaním množstva sacharidov, ktoré prijímate v potrave, pomáhate udržiavať hladinu glykémie v požadovanom cieľovom rozmedzí.Na začiatku sa to môže zdať zložité a časovo náročné, ale po čase zistíte, že je veľmi jednoduché. Ponúkame Vám teda krátky návod na počítanie sacharidov.

 

Stiahnuť

Sacharidové jednotky do vrecka

Stále máte pochybnosti o tom, čo je sacharidová jednotka a aké veľké množstvo jedla to znamená? Je pre Vás náročné spočítať koľko sacharidových jednotiek prijímate v potrave? V tejto brožúre Vám pomôžeme zorientovať sa v jedlách s nízkym a vysokým glykemickým indexom. Poradíme, ako čítať potravinové etikety a tiež aké odporúčané množstvo sacharidov je pre diabetika vhodné. A to všetko vo vreckovom formáte pre Vaše pohodlie.

 

Stiahnuť
 

Cukrovka a vedenie motorových vozidiel

Či už jazdíte pre zábavu alebo do práce, to že máte cukrovku významným spôsobom ovplyvňuje aj vedenie vozidla. Existujú niektoré dôležité právne predpisy a zdravotné problémy, o ktorých by ste mali vedieť pre Vašu bezpečnosť za volantom.
Táto brožúra upozorňuje na niektoré z kľúčových problémov, ktorým môžete čeliť, a tiež vám poskytne niekoľko rád a tipov. Súčasťou brožúry je aj tlačivo „Čestné vyhlásenie pacienta s diabetom“ ktoré Vám na účely vedenia motorových vozidiel potvrdí Váš diabetológ.
Takže čítajte ďalej a jazdite bezpečne.

 

Stiahnuť

Alkohol a cukrovka

To, že máte cukrovku neznamená, že sa musíte úplne vyhýbať alkoholu. Ak sa rozhodnete dať si alkoholický nápoj, je vhodné, aby ste požívali alkohol s veľkou opatrnosťou a mierou, pretože alkohol negatívne ovplyvňuje reguláciu hladín cukru v krvi.
Táto brožúra obsahuje niekoľko tipov a odporúčaní, ak sa rozhodnete mať príležitostný alkoholický nápoj.

 

Stiahnuť
 

Sprievodca cestovaním s inzulínovou pumpou

Aj diabetici cestujú. Čo všetko si musíte so sebou pribaliť, načo určite nezabudnúť, ako prejsť letiskovou kontrolou, v akom režime používať pumpu počas letu a čo potrebujete počas letných výletov mať pri sebe. Aj toto sa dočítate v našej brožúre o cestovaní.  Ako prílohu v nej tiež nájdete aj potvrdenie na účel cestovania lietadlom pre diabetikov podľa platnej legislatívy. Tlačivo Vám potvrdí Váš diabetológ pred cestou.

 

Stiahnuť

Spokojný a bezpečný život s diabetom aj vďaka inzulínovej pumpe

Inzulínové pumpy pomáhajú pri zjednodušovaní každodennej liečby diabetu, ale je možné, že pri rozhodovaní o prechode na inzulínovú pumpu mnohých z Vás trápia obavy z manipulácie alebo nedostatočnej technickej zručnosti ovládania inzulínovej pumpy. Prinášame krátky prehľad dôležitých funkcií, ktoré Vám môžu život s inzulínovou pumpou uľahčiť a prispôsobiť Vašim individuálnym potrebám, ako aj referencie spokojných užívateľov.

 

Stiahnuť
 

Selfmonitoring (samomonitorovanie glykémie)

Cukrovka je ochorenie, pri ktorom samotný pacient môže významne ovplyvniť svoju liečbu, priebeh, vývoj aj prognózu diabetu svojím zodpovedným prístupom. Efektívnosť liečby si diabetik overuje jednoduchým samovyšetrovaním hladín cukru v krvi nalačno a počas dňa použitím glukometra v domácich podmienkach. Hodnoty zistené pri selfmonitoringu poskytujú diabetikovi a jeho ošetrujúcemu diabetológovi jedinú reálnu spätnú väzbu o tom, aká je úroveň metabolickej kompenzácie, a či daná hladina krvného cukru nevyžaduje úpravy liečby.

 

Stiahnuť

Majte pod kontrolou informacie a svoj cukor

Je prirodzené, že každý diabetik hľadá Informácie a skúša rôzne spôsoby pre zlepšenie svojej kompenzácie a manažmentu svojho ochorenia. Ale pozor, na internete aj medzi ľuďmi koluje stále dosť dezinformácií. Preto sa nedajte oklamať a prečítajte si pár najčastejších mýtov ohľadne diabetu.

 

Stiahnuť